Čestitamo praznik svim dobrovoljnim davaocima, organizatorima akcija davanja krvi i saradnicima!
U Pančevu je ovaj dan posvećen izražavanju zahvalnosti dobrovoljnim davaocima, ali i promociji dobrovoljnog davanja krvi.
U prethodnoj godini smo naučili da bez solidarnosti i podrške ne može biti dobro nikome od nas.
Treba imati u vidu da u Srbiji od 100 ljudi koji mogu biti dobrovoljni davaoci krvi, samo njih troje zapravo i da krv. Dakle 3% stanovništa daje krv a svi se oslanjamo na njih. Ukoliko želimo da razvijamo, humanost i kulturu davanja treba da budemo svesni da smo mi ti koji možemo da napravimo razliku i da uvek treba da krenemo od sebe.
Dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba, muškog i ženskog pola, starosti između 18 i 65 godina. Muškarci mogu dati krv svaka 3 meseca, a žene svaka 4 meseca. Krv ne treba da daju ljudi koji trenutno primaju terapiju ili imaju akutnu ili hroničnu bolest. Davanje krvi nije bolno, ne stvara naviku i ne šteti organizmu, naprotivi, korisno je jer se time stimuliše organizam da stvara nove krvne ćelije i na taj način proveravate i svoje zdravstveno stanje.
Davanje krvi je spašavanje nečijeg života. Od jedne jedinice krvi mogu se spasiti i do 3 života! Često su to životi dece i mladih kojima je krv jedini lek i koji u procesu lečenja imaju čestu potrebu za primenom transfuzije. Saznanje da pola sata našeg vremena može biti dovoljno da se spasi nekom život je samo po sebi ogromna motivacija.
Budimo tu jedni za druge, budi davalac krvi!





